Často kladené otázky / názory

1) Zveřejněné prázdné domy jsou častějším terčem demolování / vykrádání.

- Není tomu tak. Většina domů se do databáze dostala už ve zdemolovaném stavu. Problém demolování objektů je potřeba hledat jinde. 
- Z vlastního pozorování také víme, že například v Rakousku nebo Belgii vydrží opuštěný dům mnohem déle v původním stavu, viz na obrázku níže v urbex světě poměrně známý hotel "Silver Swan" a jeho ikonická koupelna se stříbrnou labutí. Jak koupelna, tak celý objekt, zůstávají ve stále stejném stavu už mnoho let, hotel je přitom v zástavbě, ale není na tak exponovaném místě, aby nemohl být pravidelně vykrádán a přesto vykrádán a ničen není, místní si prázdného domu prostě nevšímají. Prázdný dům ve většině případů odráží vyspělost populace dané země. 
- V ČR toto bohužel nefunguje a jakmile je prázdný objekt nehlídaný, je poměrně záhy kompletně vyrabován od všeho alespoň trochu cenného. První skupinou bývají místní, kteří vědí od prvního momentu, že je v jejich okolí něco prázdného. V databázi je také velké množství již zabezpečených objektů. Pokud se o objekty majitelé starají, jsou tyto domy dlouhodobě, i po zveřejnění v databázi, bez nezvaných návštěvníků. 

Dískuze na toto téma na FB: ODKAZ


2) Vím o domu, mám z něj fotografie, jsou v něm cenné věci / interiéry a objevil se v databázi

Může se to stát, databáze je dílem celé komunity lidí, viz záložka v menu "Autoři databáze", a dokumentace prázdných domů je dlouhodobá záležitost. Pokud se o takovém domě dozvíme, je zdě několik možností:
1) dům je hlídaný = v databázi může zůstat a bude i nadále viditelný. Fotografie interiérů je možné do databáze přidat, ale je zde možnost je skrýt, aby byly fotografie viditelné pouze pro autora / spoluautory karty a administrátory. Interiéry se tím uchraní proti nezvaným návštěvníkům, ale zároveň budou zdokumentované pro další použití. 
Více v návodu zde: http://prazdnedomy.cz/uprava-galerie-karty/
2) dům není hlídaný = bude lepší, pokud nebude v databází viditelný. Je to možné, kartu objektu mohou administrátoři úplně úkryt, aby nebyla veřejně viditelná. Situace kolem domu se poté řeší mimo databázi - kontaktují se majitelé a příslušné orgány, aby byl dům zabezpečen. Pokud o takovém domu víte, budeme rádi, když nám o něm dáte vědět, aby se situace řešila. 

3) Jaké domy patří do databáze?

Objekty, kde je alespoň jeden z těchto znaků prázdných domů:

Objekty, které mají pouze neudržovanou zahradu / špinavá okna = většinou v nich bydlí babička / dědeček a s největší pravděpodobností nám bude někdo z rodiny psát, ať dáme dům pryč :). Výjimka jsou objekty, které jsou potvrzené jako prázdné, například ve článku v novinách a nemají jeden z výše uvedených znaků.

4) Jaké jsou typy domů?

OBYTNÉ

  • vila - samostatná obytná budova pro jednu nebo několik rodin, reprezentativnější, často velká zahrada okolo (PŘÍKLAD).
  • MD (městský dům) - menší, obvykle jednopatrový, nalepený z obou stran další domy, obvykle v historických centrech měst (PŘÍKLAD).
  • BD (bytový dům) - má více pater, než městský dům, je předpoklad, že je v něm i více bytů (PŘÍKLAD).
  • VD (venkovský dům) - obvykle samostatně stojící, historické, například hrázděné domy, hájovny, hájenky, myslivny atd.
  • RD (rodinný dům) - domky pro jednu rodinu, menší oproti vile, méně reprezentativní, samostatně stojící oproti městskému domu.
  • Roubenka - objekt, jehož stěny z větší části tvoří trámy, které jsou kladeny vodorovně na sebe a spojují se tesař. vazbami (PŘÍKLAD).
  • Fara - obytný dům s úřadovnou duchovního správce farnosti. Obvykle v blizkosti kostelu, jeden z nejvíce reprezentativních objektů v obci.
  • Zemědělská usedlost - obvykle samostatně stojící venkovské, nejčastěji zemědělské zařízení, složené z obytné části, stodoly, chlévů apod., ekonomicky obvykle víceméně autonomní hospodářská jednotka. Téz nazývána statek, usedlost, dvorec. (WIKI)

5)  Jaké jsou typy stavu domů?

prázdné - dlouhodobě prázdné domy, kde jsou již viditelné znaky chátrání (viz ZDE)
k záchraně - majitel komunikuje a je nakloněn dočasnému využití nebo prodeji
v rekonstrukci - na domě se již pracuje
používané - dům dříve prázdný, nyní již opět funkční (v databázi takové domy zůstávají z důvodu archivace a pozdějšího využití získaných informací a fotografií)
zaniklé - dům se nepodařilo zachránit (v databázi takové domy zůstávají z důvodu archivace a pozdějšího využití získaných informací a fotografií)

TIP: Pokud víte událost ke konkrétnímu roku, je to jednoduché. Pokud se událost vztahuje například k "na konci 60. let", zvolte například rok 1969 a v textu uveďte, že se událost stala někdy na konci 60.let a rok je pouze přibližný. Pokud vůbec netušíte, kdy se událost stala, vložte informaci k nejbližšímu vhodnému roku - např. "1699 - majitelem se stal XY, poté se střídala další řada majitelů".