Dům uměleckého průmyslu

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Obchodní dům
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Národní 38
11000 Praha – Nové Město
50° 4' 57.2'', 14° 25' 15.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: CALUMA a.s. (katastr)
Architekt: Oldřich Starý

Informace

Dům uměleckého průmyslu navrhl v roce 1936 uznávaný architekt Oldřich Starý, stavitelem byl Svaz československého průmyslu. Pamětníci vzpomínají, že moderní prosklená fasáda vzbuzovala pozornost. Tím spíše, že v jeho přízemí sídlila vzorková prodejna předmětů k výzdobě bytu prodejna Krásná jizba, které velel arbiter elegantiae, geniální výtvarník Ladislav Sutnar. Sídlilo zde také nakladatelství Družstevní práce, které se stalo synonymem kvalitní knižní produkce a propagace originální knižní grafiky. Krásná jizba i Dům uměleckého průmyslu se staly zásluhou Sutnara a dalších nadaných výtvarníků už ve třicátých letech vizitkou českého umu v oblasti architektury, designu a užitého umění.

Po 2. světové válce Svaz čs. díla zaniká a v roce 1948 postupuje své zázemí nově vzniklému Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV); několik pater v domě si pronajalo nakladatelství Odeon. ÚLUV i ODEON navazují na své předchůdce z doby první republiky a pokračují tak v tradici. Prodejna Krásná jizba nabízí kvalitní řemeslné výrobky z produkce ÚLUV.

Bohužel společenská situace po roce 1989 se stala Domu uměleckého průmyslu na Národní 36 osudnou. ÚLUV i ODEON byly roku 1994 zprivatizovány formou likvidace. Podle pamětníků i za přispění úředníků z ministerstva kultury, kteří nadále neměli zájem na podpoře tradice propagace uměleckého průmyslu a českých řemeslných výrobků. Dům byl poté prodán v rámci privatizace soukromému subjektu, který jej nechává chátrat. Dnes se v přízemí budovy na Národní třídě prodává levné zboží. Ze suterénu se stal sklad, vrchní patra zejí prázdnotou a unikátní otevírací prosklená střecha atria chátrá.

 

Časová osa

1/1936 Vznik

Články z médií

Externí fotogalerie

Databáze prázdných domů v ČR

Chyba serveru

Omlouváme se! Na serveru došlo k chybě a nebyl schopen dokončit Váš požadavek. Prosím, zopakujte akci to později.

chyba 500