Měšťanský dům U Kundraticů

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Palác
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Pohořelec 112
11800 Praha – Hradčany
50° 5' 16.0'', 14° 23' 21.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: U svatého Michala, a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Objekt je prázdný a chátrá, přitom by v něm měl být čilý ruch, sídlo v něm totiž má 83 firem personálně spjatých s realitní skupinou Czech Property Investments (CPI), kterou vlastní realitní magnát a miliardář Radovan Vítek. Samotný objekt patří společnosti U svatého Michala, která je také dceřinou společností Radovana Vítka. Ten patří k nejbohatším lidem ve střední a východní Evropě. Jeho skupina CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní zhruba 12.700 nájemních bytů, a je tak po společnosti RPG Byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. CPI dále kontroluje a spravuje stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a kanceláří, vlastní hotely a sklady. 

Matematici a řečtináři by měli radost. Na schránce zchátralého domu na Pohořelci poblíž Pražského hradu totiž najdete téměř celou řeckou abecedu. Od firmy Marissa Alfa až po Marissa Ypsilon. Proč sídlí v liduprázdné budově takové množství firem? Důvody mohou být dva. Do středu Prahy se často stěhují firmy obávající se daňových kontrol. Kvůli vysokému počtu zaregistrovaných podniků se Praha 1 pohybuje na spodních příčkách žebříčku možnosti opakované finanční kontroly – návštěva berních úředníků tu hrozí zhruba jednou za sto let. Zákon fiktivní sídlo společnosti povoluje. Stačí pouze pravidelně vybírat poštovní schránku. 

V září 2013 objekt obsadila skupina squatterů podporovaná desítkami demonstrantů. Aktivisté v budově uspořádali výstavu a koncert, v neděli však policejní zásahová jednotka dům vyklidila a zadržela 27 lidí. Squattery podpořil i Klub za starou Prahu. 

Časová osa

V časové ose nejsou žádné záznamy.

Mědia

2. září 2013
Dům duchů na Pohořelci je prázdný a chátrá. Sídlí tam však 83 firem
1. září 2013
Těžkooděnci vyklidili dům na Pohořelci, který obsadili squateři
1. září 2013
Policie vyklidila chátrající dům na Pohořelci. Zadržela 27 squatterů

Externí galerie (foto / video)

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
U svatého Michala, a.s.
Václavské náměstí 1601/47, Nové Město, 11000 Praha 1

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 2. srpna 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.