O projektu

O projektu

 

Dabáze slouží k dokumentaci primárně historicky zajímavých objektů, které jsou ohrožené / prázdné, ale i k dokumentaci historicky zajímavých objektů zachráněných (slouží jako inspirace pro ostatní), zaniklých (slouží jako vzpomínka na ztracené poklady ČR) a používaných, které zatím ohrožené nejsou. Každý historicky zajímavý objekt se do ohroženého stavu může dostat a potom je dobré mít jej zdokumentovaný. Historicky zajímavý objekt poznáme podle délky časové osy u jednotlivých karet, aneb informací, které se k objektu podařilo dohledat. Řadu ohrožených objektů dokáže zachránit právě to, že známe jejich příběh = už to nejsou jen bezejmenné ruiny. 

---

Jsme přesvědčeni, že postavený dům nemá být prázdný.
Dlouhodobě prázdný dům představuje pro svou lokalitu potíže, přitahuje negativní sociální jevy a snižuje hodnotu okolních nemovitostí. Zastavují se nové a nové plochy, přitom v centrech měst čekají na své využití prázdné nemovitosti. Nikdo netuší, kolik chátrajících nemovitostí se ve městech nachází, protože žádná databáze nevyužívaných objektů dosud neexistovala. Proto:

Zaznamenáváme: Vytváříme databázi prázdných a chátrajících domů, plníme archiv fotografií, historií, příběhů a lokalizací domů, jenž možná brzy zmizí napořád.

Hledáme příčiny: Vždy hledáme příčinu stavu domu, snažíme se komunikovat s vlastníky a upozorňovat je na nezabezpečené objekty. Bojujeme proti účelovému chátrání budov, upozorňujeme na zdlouhavé soudní spory.

Motivujeme: Zveřejňujeme případy, kdy se podaří chátrající dům zachránit skupinou obyčejných lidí nebo i zapáleným jednotlivcem. Chceme upozorňovat na tyto spolky, propojovat je a motivovat další k podobným aktivitám.

Ovlivňujeme: Učíme všímat si svého okolí, zajímat se o historii objektů, aby si lidé více vážili zajímavých objektů a starali se o jejich osud.

Jak nám můžete pomoci?
Přidávejte objekty do databáze! Máte k objektu další informace nebo dobové/současné fotografie? Podělte se o ně s ostatními. Utvořme společně online archiv zajímavých objektů, které možná už brzy zmizí. Zajímejte se o osud staveb ve vašem okolí.


Ocenění

20.04.2018 - V prestižní novinářské soutěži Prix non pereant – Média na pomoc památkám, jsme získali první cenu v kategorii Internet.
21.11.2017 - Aplikace Prázdné domy se umístila na 3. místě v soutěži Společně otevíráme data 2017, pořádané Fondem Otakara Motejla

Výroční zprávy

2017 - CZ
2016 - CZ - EN

Ke stažení

PD plakát